Edzői tanácsok teljesítményjavításhoz

Edzői tanácsok teljesítményjavításhoz

Steve Hess NBA Denver Nuggets edzője a csapat játékosainak saját táplálkozási tervet dolgozott ki, hogy ezzel is javítsa fizikai állapotukat, játékban használt képességeiket.

Hess szerint a kosárlabda roppant energiaigényes sport, amely a játék folyamán ismétlődő rohamokat és kirobbanó ugrásokat követel a művelőitől. Ezek teljesüléséhez pedig különleges táplálkozási előírások szigorú betartása szükséges, amelyek gyorsabbá, robbanékonyabbá teszik a mozgást és rugalmasabbá a testet. Az élelmiszerek közül három csoport az, amelynek napi rendszerességgel történő fogyasztása elengedhetetlen az említett célok megvalósításához. Ezek a szénhidrátok, amelyek a sportteljesítményhez az energiát adják, a sovány, zsírszegény fehérjék, ezek közreműködnek a megviselt, esetleg sérült izmok regenerációjában és az antioxidánsok. Utóbbiak gyulladás gátló hatásukkal is segítik a test jó kondíciójának a megőrzését.

Több szénhidrát, kevesebb fehérje

Az edző szerint a sportoló elsődleges energiaforrásai a szénhidráttartalmú ételek, amelyek gyorsan felszívódnak és maximálisan növelik a gyors mozgáselemek intenzitását. Tapasztalata szerint ebből a táplálékfajtából a sportolók hajlamosak a kelleténél kevesebbet fogyasztani, pedig az segíthet a fáradtság érzet enyhítésében, erősítheti a játékos állóképességét. Az edzések, mérkőzések előtt körülbelül egy órával elfogyasztott megfelelő mennyiségű szénhidrát segít az izmoknak a glikogén tárolásában.

A sovány húsok, zsírszegény fehérjék támogatják, felerősítik a szénhidrátok állóképesség erősítő hatásait. A bennük lévő protein javítja az izomfunkciókat és ösztönzi az izomrostok növekedését.

Olajos magvak, hántolatlan rizs

Hess néhány alapvető, a kosarasok számára betartandó táplálkozási tanácsot is megfogalmazott:

  • táplálkozz 3-4 óránként
  • minden étkezés tartalmazzon a szénhidrát és a fehérje mellett friss zöldséget, gyümölcsöt is.
  • kötelező a reggeli elfogyasztása
  • az étlapon szereplő szénhidrátok magas rosttartalmúak, lehetőleg kevésbé feldolgozott állapotúak legyenek (pl. natúr zabpehely, különféle olajos magvak, natúr, hántolatlan rizs stb.)
  • közvetlen edzés után enni/inni kell, mégpedig olyan arányban, hogy az ételben/italban minden 2-4 gramm szénhidrátra egy gramm fehérje jusson. Kiváló erre a célra például a sovány tejből készült csokoládé.
  • az étrendben az állati zsírok helyett ajánlott előnyt adni a növényi eredetű zsíroknak, az ezt tartalmazó diónak, olajos magvaknak, vagy olívaolajnak.
  • a különféle sportitalok helyett az edző inkább a szénsavmentes ásványvizet ajánlja.

szerinte a kosárlabda sportoló (férfi) napi kalóriaszükséglete 3100 kalória, ennek 59 százaléka szénhidrát, 22 százaléka zsiradék és 19 százaléka fehérje. Ezeken felül minden étkezéshez fogyasztandó nyers zöldség és gyümölcs.