Nyilvános a FIBA 3×3 Európa Kupa menetrendje

A FIBA április 5-én Amszterdamban tette közzé az idei Európa Kupa végleges csapatbeosztását, és mérkőzéseinek rendjét. Eszerint a bajnokságra akkreditált, 26 országból érkező 45 férfi és női csapat két selejtező fordulón, az andorrai Escaldes-Engordanyban és a franciaországi Poitiersben méri össze az erejét a továbbjutásért. A legjobbak pedig Amszterdamban (Hollandia) 2017 július 7-9-én harcolnak majd az Európa Bajnoki címért.

A kupaküzdelmekben résztvevő csapatok beosztása a következő:

Franciaország:

A kezdő állás szerint 24 csapat (12 férfi, 12 női) 4-4 csoportjában, 3-3 csapat játszik majd egymással. A férfiak A-csoportjában a tavalyi világbajnok Szerbia a szlovák és a török válogatottal játszik. Utóbbiak ifjúsági szinten már több sikert is arattak, 2015-ben aranyérmet, 16-ban bronzot szereztek az U18 Európa-kupán. A B-csoportban különösen érdekeltek vagyunk, hiszen ebben játszanak a magyar fiúk, mégpedig Hollandiával és Horvátországgal. A hollandok tavaly bronzérmesek voltakn az Európa-kupán. A C-csoportban Románia, Svájc és Belgium csapatai csapnak össze. A románok 2014-ben nyertek Európa-kupát. A D-csoprt résztvevői: Franciaország, Olaszország és Dánia.

A női csapatok közül Poitiersben az A-csoportban a franciák, a szerbek és az izraeliek mérkőznek meg a továbbjutásért. A B-csoportban Ukrajna, Belgium és Ausztria válogatottja küzd egymással a csoportgyőzelemért. A tavalyi Európa Bajnokságon a csoport minden tagja továbbjutott a saját selejtező csoportjából, így a szurkolók feltehetően nagy küzdelemre számíthatnak. Tavaly az ukrán csapat a negyeddöntőben is szerepelt, a világbajnokságon pedig ezüstérmes lett. A C-csoportban a regnáló 3×3 világbajnokkal Csehország csapatával nem lesz könnyű dolga sem a lengyeleknek, sem az íreknek. A D-csoportban játszó letteknek sem sétagalopp a játék, alaposan meg kell majd küzdeniük a 2015-ös Európa bajnok Oroszország csapatával, illetve a tavalyi World Cup elődöntősével, Spanyolországgal.

Andorra:

Az itt játszó 21 (férfiak és nők) csapatot négy, illetve a nőknél két csoportba osztották be. A férfiak csoportjaiban 3-3 csapat kezdi a selejtező küzdelmeit, a nőknél egy öt csapatos és egy négy csapatos beosztás lesz.

A férfiak A-csoportjában Szlovéniával a spanyol és a grúz válogatott játszik majd. A spanyolok és a szlovének már régi riválisok, bizonyára nagy küzdelem elé néznek a pályán. A tavalyi andorrai selejtezőn már megismerhették egymás erejét. A bukaresti Európabajnok végül Szlovénia lett. Grúzia is letett már eredményeket az asztalra: az utóbbi években dicséretesen jeleskedik ifjúsági válogatottja. Tavaly az U18 csapata a Világkupa negyeddöntőjében játszott. A B-csoportban Lengyelország, Csehország és Lettország válogatottjával küzd majd a továbbjutásért. A C-csoportban Oroszország, a német és az izraeli válogatottal játszik. Az oroszok kemény ellenfélnek számítanak, 2015-ben ők nyerték meg az kontinens bajnokságot. A férfi D-csoportban játszik Ukrajna, Andorra és Írország. Pillanatnyilag úgy tűnik, hogy ennek a csoportnak az eredményei a legkiszámíthatatlanabbak. A házigazda Andorra csapata tavaly a vártnál jobban szerepelt a Világbajnokságon. Ukrajna és Írország is jól teljesített.

Az andorrai selejtező fordulóból a legjobb hat férfi csapat jut a döntőbe, valamint további két, legeredményesebben játszó válogatott utazhat Amszterdamba. A nőknél öt csapat jut tovább: a négy győztes és további egy.

A nők A-csoportjában kezdi a selejtező fordulót: Magyarország, Németország, Andorra, Észtország és Törökország. Kemény mérkőzések várhatók, hiszen ebben a csoportban játszik a jelenlegi Európa-bajnok Magyarország. A magyar lányok pedig aligha engedik ki kezükből az újabb győzelmeket. A lányok B-csoportjában játszik Olaszország, Svájc, Szlovákia és Románia. A románok tavaly ezüstérmet szereztek az Európa-Kupán.

Európa Kupa Andorra csoportbeosztás

Európa Kupa Franciaország csoportbeosztás