Mire érdemes figyelni a jeddahi finálé előtt?

Az idei szezon, amelynek csúcspontja, a FIBA 3×3 World Tour Final holnap, a szaúdi Jeddahban kezdődik, egyetlen korábbihoz sem hasonlítható. A Covid-19 világjárvány ellehetetlenítette a legtöbb verseny megrendezését és a 3×3 World Tour állomások közül is csupán ötöt engedett megrendezni. Vagyis az eddig megszokott, a szurkolók és a játékosok által egyaránt kedvelt versenyek elmaradtak. A több hónapos kihagyás miatt a mostani WT záró eseményt még nagyobb várokozás övezi, mint a korábbi finálékat.

Néhány praktikus kérdésre minden szurkolónak érdemes figyelmet fordítania:

• Hol nézhetem meg a dzsida döntőt?

Élő, folyamatosan frissülő tartalommal a verseny mindkét napja követhető a Twitteren, az Instagramon, a Facebookon és a YouTube-on egyaránt.

• Kik versenyeznek Jeddah-ban a világkörüli játék trófeájáért?

Összesen 12 csapat: Liman, Novi Sad, Riga, NY Harlem, Sakiai   Golube, Piran, Amszterdam, Ub, Ulánbátor MMC Energy ,  Lausanne  Catapult , Jeddah, Utena  Uniclub.

Fontos tudnivaló: ugyanúgy, ahogyan Debrecenben és Dohában, vagyis az első négy FIBA Masters versenyen, a helyi és a nemzetközi hatóságok által kért összes egészségügyi és biztonsági intézkedést a rendezők maradéktalanul végrehajtották. Továbbá a FIBA Orvosi Tanácsadó Testülete (MAG) által kidolgozott (Útmutató a kosárlabdához való visszatéréshez) dokumentumának feltételeit teljesítették. Ennek értelmében sajnos, egyetlen szurkoló sem léphet be a versenyek helyszínére, de világszerte a versennyel egy időben, élőben tekintheti meg a képernyőkön.

• A csapatok csoportbeosztása a következő lesz:

A-csoport: Liman (Szerbia), UB (Szerbia), Ulánbátor (Mongólia)

B-csoport: Novi Sad (Szerbia), Amszterdam (Hollandia), Lausanne     Catapult (Svájc).

C-csoport: Riga (Lettország), Piran (Szlovénia), Jeddah (Szaúd-Arábia).

D-csoport: Ny Harlem, Sakiai Gulbele (Litvánia), Utena Uniclub (Litvánia).

• Várhatóan mely csapatok lesznek a nézők kedvencei?

Az idei eddigi teljesítményük alapján valószínűsíthető, hogy a csapatok közül a favorit a szerb Liman lesz, amely feltehetően a  világverseny trófeáját is megnyeri majd. Ebbe persze még jócskán beleszólhat néhány riválisuk. Mint például a lett Riga, amely a csonka szezon ellenére mindeddig kiválóan játszott és van mit keresnie a dobogó legfelső fokán is. A verseny eddigi abszolút győztese a korábbi években négy alkalommal győztes Novi Sad is beleszólhat még a végeredmény alakulásába, habár ők némi hátránnyal indulnak, hiszen csapatuk motorja Dusan Bulut nem lesz ott Jeddahban. Ettől persze még okozhat nagy meglepetés a Novi Sad, mert játékosai mindannyian tapasztalt, együtt sok versenyt megélt sportolók.

2020 egyik nagy meglepetése a lett Riga volt. Idén óriási lendülettel vették az akadályokat, és a kevés forduló közül eddig két első, egy harmadik és egy ötödik helyet sikerült megszerezniük.

Szintén nagy meglepetés volt idén a litván Sakiai Gulbele, illetve az Utena Uniclub is. Mindkét csapat szenzációs formában versenyzett 2020-ban és ennek ereményeként mindkettő szerepelt egy-egy alkalommal Masters torna döntőjében. Akár ők is beleszólhatnak majd a szaúdi végeredmény alakulásába.

• Melyik játékosokra érdemes jobban odafigyelni?

A mostani versenyről bátran elmondható, hogy azoknak a csapatoknak, amelyek a döntőig eljutottak, minden játékosa valamiben különleges, így játékát érdemes fokozott figyelemmel kísérni, hiszen jelenleg ők a világ legjobb 3×3-as versenyzői.