Jessey Voorn, a harmincéves amszterdami játékos rövid kihagyás után visszatért a pályára, csak nem eredeti sportágához, az ötöt elleni klasszikus kosárlabdához, hanem a 3×3-hoz. Szilárd meggyőződése, hogy ebben az új olimpiai sportágban neki is helye lesz a 2021-es tokiói Olimpiai Játékokon. Most erre készül gőzerővel- közölte a napokban a Holland Kosárlabda Szövetség online híroldala.
Na, de ki is ez a Jessey Voorn, és vajon miért fordított hátat csapatának, a Heroes Den Boschnak? – kérdezheti a magyar szurkoló, aki nem biztos, hogy ismeri a holland bajnokság, vagy a válogatottak minden tagját. Pedig Voorn hazájában a hagyományos kosárlabda közismert sztárja, akinek a sportkarrierje is megér néhány mondatot.
Voorn tizennyolc éves volt, amikor első szezonját lejátszotta az Amszterdam csapatában. Abban az évben meg is nyerték az országos bajnokságot. A következő nyáron csapatával B-osztályo Európabajnokságot nyerte. Három, Amszterdamban eltöltött szeon után Voorn Groningenbe költözött, az ottani csapattal is bajnokok lettek. A következő évadot mégsem ott kezdte, hanem elszerződött Spanyolországba, pár év múlva újfent Hollandiában volt. Több kitérő után leszerződött legutolsó csapatához, a Heroes Den Bosch-hoz, ahol elhagyta korábbi szerencséje. Nem találta a helyét a csapatban, nem ment neki úgy a játék, ahogyan már megszokta addigi sikeres pályája folyamán. Semmi sem úgy alakult, ahogyan korábban eltervezte. Úgy érezte kiégett, szabadulni akar a terhektől, nem leli örömét már az ötöt elleni játékban. Mindez 2019 novemberében érlelődött meg benne, de közbejött egy térdsérülése is, majd, mire felgyógyult a COVID-járvány. Így meg sem nézte azokat a csapatokat, akik hívták, hogy szerződjön hozzájuk. A járvány miatti kényszerpihenő alatt gondolkodott a jövőjén és arra jutott, hogy meg kell próbálnia a 3×3 kosárlabdát.
A sportág nem volt előtte ismeretlen, hiszen két évvel ezelőtt már részt vett a 3×3 Pro League versenyein, amit az NBB és a 3×3 Unites alapítvány rendezett. „Összeállt az alkalmi csapatunk és különösebb előkészületek, edzésprogram nélkül eljutottunk a döntőig” – emlékezett vissza az első 3×3 versenyére Voorn. 2018-ban még nem állt készen a sportágváltásra, de az utána következő nyomasztó események megérlelték benne a váltás gondolatát. A váltásban segítette a holland 3×3 váltogatott edzője Brian Benjamin, aki megkereste őt: szeretne-e résztvenni az országos 3×3 kasztingon? Júliusban már a németországi Bieldfelben vett részt egy versenyen, az Orange Lions csapattagjaként. „A 3×3-ban rettenesen vonz engem a szabadság, fellelkesít, hogy az edzők inkább a csapat menedzserei, nem úgy, mint az ötöt elleni játékban, ahol az edző szava szent, a játékosnak egy dolga van, azt maradéktalanul végrehajtani. A 3×3 játékban minden csapattagnak önálló döntési szabadsága van, nem parancsol rá senki, hogy mit csináljon és hogyan. A 3×3 olyan játék, amely intelligenciát, gyors cselekvést és kombinációskészséget igényel.” Az Orange Lionsnak (a holland válogatottnak) most nagy szüksége volt a friss erőre, a változásra, mert két sztárjátékosuk nem régen jelentette be, hogy visszavonul. Így Sjoerd van Vilsteren és Jesper Jobse helyére sürgősen ütőképes játékosokat kellett szerezniük, ha meg akarják tartani korábbi előkelő helyüket a világversenyeken.