Vitathatatlan tény, hogy az olimpiai játékokon részt vevő sportolók, csapatok számára a verseny érmeinek elérése nekik a „Szent Grál” megtalálását jelentheti. Egy-egy olimpiai arany-, ezüst-, vagy bronzérem életre szóló sikerélménnyel, büszkeséggel jutalmazza meg nemcsak azokat, akik az érmek birtokosai lettek, de edzőiket, nevelőiket, rokonságukat és talán egész nemzetüket egyaránt.
Az idei párizsi olimpia különleges aranyérmekkel lepi meg a különböző sportágakban küzdő egyéni versenyzőket és csapatokat – így a 3×3 legjobb együtteseinek tagjait is – egyaránt. A franciák olimpiai bizottsága úgy döntött, hogy a győzteseket olyan különleges éremmel jutalmazza, amely nemcsak a sportsikert díjazza, de a dobogó legfelső fokára állók diadaluk emlékeként egy kis darab Párizst is haza vihetnek magukkal. Az érmek közepébe applikálnak egy, az Eiffel-toronyból származó öntöttvas darabból készített miniatűr domborművet. Ezzel jelképezik a francia nemzet gesztusát, amely a győzteseknek ajándékozza városuk szívének egy apró darabját.
Az érmekhez az alapanyagot, a toronyból származó öntöttvas, még a múlt században végrehajtott liftkorszerűsítő munkálatok miatt feleslegessé vált, azóta szinte ereklyeként őrzött darabjaiból nyerik. A domborművek elkészítője, a majdnem 250 éve alapított párizsi Chaumet luxus ékszereket gyártó műhely. Clémentine Massonnat, a cég kreatív igazgatója elmondta: úgy döntöttek, hogy az aranykeretbe foglalt, öntöttvas domborműveket hatszögletűre formázzák – ezzel utalva Franciaország földrajzi alakjára – közepén pedig, akár az értékes ékszerekben a drágaköveket, úgy helyezik el a domborművet. Az ezüst- és a bronzérmeknél az érem egységes, nincs betét benne. A rajtuk látható domborműveket a saját anyagukból készítik.