A 2020-as, XXXII. Olimpiai Játékok több szempontból is különbözik majd a korábbi ötkarikás versenyektől. A július 24 – augusztus 9-ig tartó versenyeket idén a rendező ország, Japán két, egymástól viszonylag messzebb eső területén rendezi: a Tokyo Bay zónának elnevezett tengerparti területen, illetve a tőle északra elterülő Heritage zónában. Az idei játékok újdonsága, hogy több vadonatúj olimpiai sportág (pl. softball, szörf, karate, gördeszka), továbbá olyan sporotok, amelyek alapjai már korábban is szerepeltek olimpiai versenyszámént, ám azokból azóta újabb verziók is kifejlődtek, részesei lesznek a világversenynek. Ezek például a férfi-női vegyes triatlon, a szintén mindkét nem közös versenye a vegyes asztalitenisz és az 5-5 elleni klasszikus kosárlabdából kifejlesztett 3×3. A 33 versenyszám között idén első ízben szerepel a 3×3 kosárlabda is, amely rövid másfél évtized alatt meghódította a világot. Ma már milliós szurkolótábora, tekintélyes nemzetközi versenyek sora igazolja jelenlétének létjogosultságát a hagyományos sportágak világversenyében.
Az idei játékokról érdemes kicsit bővebben is szót ejteni. A japán főváros idén második alkalommal rendez nyári Olimpiát. Az első 1964-ben volt, azóta két téli Olimpiát is rendeztek már a szigetországban. 1972-ben Sapporóban és 1998-ban Naganoban. A 2020-as játékokra a világ 206 országa nevezett, 11 ezer sportolójával.
A játékok rendezői a helyszínt a következőképpen mutatják be: „A Tokió 2020 olimpiai és paralimpiai játékok helyszíne elsősorban két övezetben található. A “Örökségi Övezet” számos ikonikus helyszínt tartalmaz, amelyeket a város első nyári játékai során használtak, és segít meghosszabbítani az 1964-es Tokió tartós örökségét. Ezen kívül a “Tokió-öböl övezet” az innovatív városfejlesztés modelljeként szolgál, és szimbolizálja a város izgalmas jövőjét. város. Ez a két zóna egy végtelenség szimbólumot képez Tokió felett, az Athlete Village-vel, ahol a két zóna keresztezi egymást – a játékok fizikai és szellemi szívét képviseli. A végtelenség szimbóluma megtestesíti a világ elit sportolóinak végtelen szenvedélyét, elkötelezettségét és inspirációját, a jövő generációk korlátlan potenciálját és a Tokió népének átadott tartós örökséget.” A 3×3 versenyeket a „Tokió-öböl övezet”-ben felépített hipermodern Aomi Városi Sportpart Seitama csarnokában rendezik. Nyolc férfi, és nyolc női csapat versenyez majd az aranyéremért.
Az közismert tény, hogy minden Olimpiára a rendező ország egyedi, általában az adott országra jellemző kabalafigurákat terveztet. A tervezők igyekeznek minden alkalommal olyan olimpiai és paralimpiai képzeletbeli figurákat rajzolni, amelyek jellemzőek a vendéglátó ország kultúrájára, nemzeti hagyományaira. A legelső kabalát 1968-ban tervezték, azóta már hagyomány lett a játékokat végig kísérő különböző állat, vagy fantázia alakok megjelenítése. Az idei játékok kabalája Miraitowa, amellyel tervezői egy régi japán közmondásra igyekeznek utalni. „A régi dolgokat jól meg kell tanulni, hogy belőlük új ismereteket szerezhessünk” – szól a közmondás. Tervezőjük szerint a kabala üzenete, hogy becsüljük meg a régi idők tradícióit, de fogadjuk be az újdonságokat, az innovatív, modern elképzeléseket is. Ha lehet, a kettőt kapcsoljuk össze, mert így szolgálhatjuk legjobban a haladást. Miraitowának van egy különleges képessége is: bármikor, bárhonnan, bárhová azonnal eljut. A rendezők szerint azért esett a választásuk éppen erre a figurára, mert a világ minden lakója által reményteljes jövőt ígér. A figura indigókék színe megegyezik a Tokió 2020 olimpiai logó színével.
Miraitowa lány társa a pink színű Someiyoshino, a Paralimpiai Játékok kabalája. Szuperképessége, hogy cseresznyevirág antennái telepatikus erővel ruházzák fel, szabadon küldhet és fogadhat másoktól gondolatokat, köpenye segítségével pedig repülhet. Tervezői szerint ezek a tulajdonságok a paralimpiai sportolók szellemi erejének, akaratának a megtestesítői, amelyek emberfeletti erőfeszítésekre teszik képessé a sportolókat. A Someiyoshino név egy népszerű japán cseresznyefajtából ered. A 2020-as Olimpia újdonsága a robotflotta, amelyet a Panasonic és a Toyota állított a játékok szolgálatába. A rendezők szerint a megújuló, innovatív elemeket befogadó, reformokban bővelkedő játékok víziója összhangban van korunk egyik leglátványosabban fejlődő programjával, a robotok térhódításával. Az Olimpián felvonultatott különböző robotok feladata, hogy különféle segítő szolgáltatásokat nyújtsanak a nézőknek és a versenyzőknek egyaránt és ezáltal népszerűsítsék, emberközelibbé hozzá a robottechnikát. A robotok többek között, szállítanak, információt közvetítenek az érdeklődőknek, segítséget nyújtanak a kerekesszékes látogatóknak/sportolóknak a helyszínre jutásban. A két kabalafigura elkészült robot formában is. A Miraitowa Robot és Someity Robot emberiszerű mozdulatokkal, például meghajlással és integetéssel, valamint különféle emberi arckifejezésekkel fogadja a szurkolókat és a nézőket. A homlokukra szerelt kamerák lehetővé teszik, hogy felismerjék a közelben lévő embereket és reagáljanak rájuk, továbbá képeket továbbítsanak a távoli robottársaikhoz. A Tokió 2020 Szervező Bizottsága és a Toyota emellett számos olyan programon dolgozik még, amelyek segítségével a robotok érdekesebbé, élvezetesebbé és emlékezetesebbé teszik a szüleiket a versenyekre elkísérő gyermekeknek a Játékokat. A felsoroltakon kívül humanoid robotok is ott lesznek a tokiói játékokon. A T-HR3 nevű robot képeket és hangokat továbbít, kezet fog a látogatókkal. A T-TR1 távoli helymeghatározó, úgynevezett virtuális mobilitási robot, amelyet 360 fokos kamerával szereltek fel. Segítségével egy adott sporteseményen tartózkodó néző bármely más, tőle távoli helyszínen rendezett verseny történéseit is követheti.