A FIBA 3×3 kosárlabda oldalának szerkesztői a 3×3 jelenleg legütőképesebb és esélyesebb nyolc férficsapatát vették sorra és egy-egy szepontot figyelembe véve elemezték az olimpiai lehetőségeiket.
- Szerbia: Dusán Bulut és csapata eddigi karrierje során már minden fontos és jelentős díjat, kupát, érmet megnyert, csupán az olimpiai arany hiányzik a gyűjteményükből. Nemrégiben Bulut, a csapatkapitány úgy nyilatkozott, nagy kudarcként élnék meg, ha nem sikerülne hazavinniük a tokiói aranyat. Kérdés, ehhez a többi, ugyancsak törekvő csapat mit szól? Vajon sikerül-e a szerbeknek valóra váltani álmukat?
- Nagyratörő célokat tűztek maguk elő az orosz 3×3 csapat vezetői is. Jelenleg kibővített válogatottkerettel Vlagyivosztokban edzőtáboroznak, onnan utaznak majd Tokióba. A sportági szakvezetés kilenc új játékossal bővítette a keretet, mindannyian fiatalok, akik 2018-ban és 19-ben U23-as csapatban játszottak és világbajnokságot nyertek. Kérdés, a sok éves játék és versenytapasztalat, a rutin pótolható-e fiatalos hévvel? Az oroszok végleges csapatnévsora még ismeretlen. Az is megtörténhet, hogy a fiatalok közé, vagy helyett inkább például a 35 éves Anton Ponkrashovot küldi ki a tokiói küzdőtérre, hiszen ő már vett részt olimpián, sőt csapatával érmet is nyert az öt-öt elleni játékban.
- A kínai szakvezetésnek szintén a fiatalítás a vesszőparipája. Már a játékosválogatás alkalmával kijelentették, hogy csak a 25 éven aluli versenyzők esélyesek az olimpiai kiküldetésre. Meglehet a végén náluk sem a fiatalos hév győz a pályán, hanem az ellenük játszó rutinosabb, tapasztalt csapatok. A csapat vezetőinek eltökélt szándéka, hogy Tokióban a kínai csapatok lesznek a legenergikusabbak és legszórakoztatóbbak.
- Japán, mint házigazda szeretne bizonyítani és kihasználni a hazai pálya minden előnyét. A siker érdekében valószínű, hogy csapatuk oszlopos tagja lesz Tomoya Ochiai, aki kiváló teljesítményt nyújtott a Lipik Challengeren, így sikerült legyőzni rettegett ellenfelüket, a szerb Limant. A siker érdekében bevették a csapatba a fiatal Keisei Tominagát is.
- Lengyelország esélyei egyelőre még kérdésesek, az viszont biztos, hogy játékosuk Michael Hicks és társai mindent megtesznek majd azért, hogy elcsípjenek egy tokiói érmet.
- A holland „narancs oroszlánok” az utóbbi időben ugyancsak kitettek magukért. Nekik valóban jót tett a fiatalítás, a játékoscserék. Sikerült egy ütőképes, mindenre hajlandó erős csapatot összekovácsolniuk és versenyről versenyre bizonyítaniuk. Idén számos versenyt megnyertek. Komoly ellenfelei lehetnek minden tokiói csapatnak.
- Lettország csapatát „fantasztikus négyesként” is emlegetik. Karlis Lasmanis és Nauris Miezis a játékban tökéletesen kiegészíti, illetve erősíti egymást, ráadásul olyan csatában edződött, összeszokott játékospáros, amelynek mindkét tagja szinte belelát a másik fejébe. Előre tudja, hogy a másik milyen cselre, furfangos megoldásra gondol a pályán, mint ahogyan az megtörténne. A két „öreg rutin” játékos mellett ott lesz a csapatban Edgars Krumnis a kiváló lövő és Agnis Cavars a cselek mestere. Könnyen megtörténhet, hogy a lett csapattal számolni kell a tokiói dobogós helyek valamelyikének elnyerőjeként.
- Belgium, akár a szomszédos Hollandia 3×3 csapata az utóbbi időben ugyancsak megtáltosodott, sorra nyerik a versenyeket amivel nagy meglepetést okoznak a sportág szurkolóinak és csapatainak egyaránt. Elég csak a debreceni óriási győzelmükre gondolni, amikor az olimpiai selejtező tornán sikerült legyőzniük a litvánokat. Nagy kérdés, a belgáknak sikerül-e Tokióban is hozniuk ezt a rendkívüli formát?